Haber

G7: Rusya’nın CTBT onayını geri çekme kararından derin üzüntü duyuyoruz

G7 ülkeleri7-8 Kasım tarihleri ​​arasında Tokyo’da düzenlenen zirvenin ardından liderler tarafından yapılan açıklamada, Rusya Federasyonu’nun CTBT onayını geri çekme kararından G7 ülkelerinin derin üzüntü duyduğu belirtildi.

Açıklamada, ” Rusya’nın Kapsamlı Nükleer Deneme Yasağı Anlaşması’nın onayını geri çekme kararından derin üzüntü duyuyoruz” denildi.

Daha erken Rusya Dışişleri BakanlığıCTBT onayı iptal edilmiş olmasına rağmen Rusya’nın bu anlaşmayı imzalayan ve bu anlaşmanın sağladığı tüm hak ve yükümlülüklere sahip bir ülke olmaya devam etmesi ve Rusya’nın nükleer silah kullanabileceği yönündeki argümanlar Moskova’yaDost ülkeleri olumsuz etkilemek için kullanıldığını belirtti.

G7, Ukrayna’ya desteği ve Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımları sürdürecek

‘ toplantı marjında Ukrayna’Oturumda G7 Bakanları Ukrayna’ya güçlü desteğin sürdürülmesi ve Rusya’ya karşı önemli ekonomik yaptırımlar konusunda mutabakata vardı.

Bakanlar, Şubat 2022’den bu yana Rusya’nın saldırılarına maruz kalan Ukrayna’nın orta ve uzun vadede yeniden inşasına yönelik çabaların artırılacağını doğruladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu